Jak korzystać z Biblii dla charyzmatyków?
Bóg dał nam swoje spisane Słowo, by opowiedzieć nam o sobie i o planie, jaki łączy z naszym życiem. “FireBible: Biblia dla charyzmatyków” została zredagowana tak, by pomóc każdej czytającej ją osobie zyskać lepsze zrozumienie prawd Słowa Bożego, po to, by mogła ona goręcej kochać Boga, głębiej Mu ufać i przez to rozwijać swoją więź z Jego Synem, Jezusem Chrystusem (1Tm 1:5), który wydał za nią swoje życie. Z treści Pisma Świętego można dowiedzieć się, jak Bóg okazuje nam swoją miłość i jakiego rodzaju życia od nas oczekuje. Ważne jest, by nie tylko czytać Biblię, ale również ją rozważać, studiować, tak by Słowo Boże zaczęło kierować naszym myśleniem i postępowaniem. Poniżej przedstawiamy proste, lecz – mamy nadzieję – skuteczne wskazania na ten temat. Dzięki nim można lepiej zrozumieć i zastosować Słowo Boże w życiu.

Tytuły jednostek tematycznych
Tekst całego Pisma Świętego został podzielony na mniejsze części stosownie do poruszanych w nich tematów. Tematom tym nadano tytuły, dzięki którym łatwej zrozumieć treść fragmentów i uchwycić ich główną myśl. Na te tytuły warto zatem zwracać uwagę.
Odsyłacze do fragmentów o podobnej treści
Wąska, środkowa kolumna tekstu przeznaczona została na odsyłacze. Jak ich nazwa wskazuje, odsyłają one do fragmentów, wersetów lub słów, które dotykają podobnych tematów i pomagają jaśniej zrozumieć trudniejsze fragmenty przy pomocy samego tekstu Pisma Świętego. Można powiedzieć, że te odsyłacze pomagają tłumaczyć Pismo Święte Pismem Świętym.
Komentarze
Uwagi u dołu niemal każdej strony dostarczają dodatkowych wiadomości co do tła, interpretacji, znaczenia słów, praktycznego zastosowania i innych szczegółów istotnych dla danego fragmentu, których celem jest lepsze zrozumienie i zastosowanie Słowa Bożego. Komentarze te zostały napisane z perspektywy pentekostalnej, co oznacza, że są one wyrazem głębokiego przekonania, że przesłanie, wzorce i doświadczenia objawione przez Chrystusa i Jego posłańców we wczesnym kościele pozostają w pełni i na zawsze ważne, a przez to dostępne dla oddanych Mu ludzi współcześnie. Komentarze zawierają treści, które można pogrupować w kilka następujących kategorii:
- Uwagi wyjaśniające: tłumaczą znaczenie słów i wyrażeń, wzbogacając wymowę danego fragmentu.
- Uwagi teologiczne: definiują lub wyjaśniają biblijne prawdy, nauki lub pojęcia, streszczając w ten sposób ich sens i podsuwając jego zastosowanie. Mogą one dotyczyć na przykład charakteru Boga, grzechu, opamiętania, zbawienia, chrztu, Ducha Świętego, kościoła, cudów, czasów ostatecznych, itp.
- Uwagi duchowo budujące: podkreślają ważność podtrzymywania bliskiej relacji z Bogiem – z Ojcem, Synem i Duchem Świętym – wracając uwagę na takie sfery życia, jak wiara, posłuszeństwo, modlitwa czy poleganie na Bogu.
- Uwagi etyczne: skupiają się na rozwoju charakteru i pogłębieniu u czytelnika pragnienia życia według Bożych norm i dla Bożych celów. Kładą one nacisk na ważność biblijnych zasad, takich jak naśladowanie Chrystusa, wierność, pokora, prawość, samozaparcie, oddzielenie od grzechu, rozeznawanie między dobrem a złem, okazywanie miłosierdzia, odpowiedzialność wobec Boga i bliźnich.
- Uwagi praktyczne: zawierają pożyteczne treści na temat codziennego, chrześcijańskiego życia. Ich celem jest pomoc w zastosowaniu Słowa Bożego w szczególny sposób. Mogą one zawierać praktyczne wskazania na takie tematy jak uzdrowienie, chrzest w Duchu Świętym, walka duchowa, pokonywanie trosk, przeciwstawianie się pokusom, wykorzystanie osobistych zdolności w służbie kościoła, zapraszanie innych do przyjaźni z Chrystusem, itp. Komentarze zawierają również bardzo wiele odsyłaczy do innych fragmentów biblijnych (zwykle w nawiasach), które pogłębiają dany komentarz lub potwierdzają wyrażony w nim pogląd. Odsyłacze te pozwalają na jeszcze głębsze rozważenie treści Biblii. Jeśli odsyłacz kieruje nas do tego samego rozdziału, to pojawia się na początku listy, po skrócie „w.” (gdy chodzi o jeden werset) lub „ww.” (gdy chodzi o kilka). Następnie odsyłacze kierują do tej samej księgi, a dalsze już do innych ksiąg wskazywanych w ich biblijnej kolejności – takiej, jak w spisie treści. W większości przypadków komentarze lub artykuły, do których jesteśmy odsyłani, też zawierają dalsze odsyłacze.
Przypisy
Jeśli słowo, wyrażenie lub koncepcja wymaga przypisu, zaznacza to górny indeks numeryczny umieszczony za słowem, a sam przypis z odpowiadającym mu numerem znajduje się pod tekstem Biblii, nad kreską oddzielającą jej tekst od uwag i komentarzy. Przypisy do tekstu mogą dotykać wielu spraw. Na przykład mogą wyjaśniać znaczenie hebrajskich i greckich imion, idiomów, szczegółów gramatycznych, ważnych wariantów tekstowych w odnalezionych manuskryptach, a także powodów, dla których zostały one umieszczone w głównym tekście przekładu Biblii. Warto mieć w pamięci, że nazwy minerałów, metali, roślin, zwierząt, szczegółów architektonicznych, części garderoby, biżuterii, instrumentów muzycznych, miar i wag, nie zawsze mogą być precyzyjne. Więcej informacji na ten temat zamieszono w części: Uwagi o tekście przekładu.
Artykuły
W artykułach ważne tematy omawiane są w sposób bardziej szczegółowy i wyczerpujący niż to ma miejsce w komentarzach. Zwykle pojawiają się one w sąsiedztwie jednego z głównych tekstów biblijnych na temat podjęty w artykule. Pełna lista artykułów znajduje się w ich spisie. Artykuły, podobnie jak uwagi i komentarze, zawierają liczne odsyłacze do tekstu ksiąg biblijnych. Odsyłacze te ułożone są zgodnie z porządkiem tych ksiąg podanym wraz z ich skrótami w spisie treści. W przypadkach, w których przed odsyłaczem nie występuje skrót księgi biblijnej, chodzi o tę samą księgę, którą wskazano przy poprzednim odsyłaczu.
Wstępy do ksiąg biblijnych
Każda księga Pisma Świętego poprzedzona jest wstępem, który zawiera: (1) plan księgi; (2) jej tło; (3) informację o jej celu; (4) przegląd treści; (5) cechy szczególne księgi, a w przypadku ksiąg Starego Przymierza również wyjaśnienie, w jaki sposób proroctwa tej księgi spełniają się w Nowym Przymierzu; i (6) sugerowany plan lektury tej księgi, który łączy się z rocznym lub dwuletnim planem lektury całego Pisma Świętego. Uważne czytanie wstępów pozwala lepiej zrozumieć całą księgę i jej odniesienie do życia. Wstępy do ksiąg mogą kończyć się miejscem na osobiste uwagi co do jej treści.
Plan lektury księgi
Wstępy do ksiąg kończą się planem lektury danej księgi. Plan ten przewiduje przeczytanie całego Pisma Świętego w dwa lata – Starego Przymierza w pierwszym roku, a Nowego w drugim.
Dobrowskazy
Na wielu stronach Pisma Świętego, na marginesach jego tekstu, umieszczono jedną z dwunastu ikonek obok pionowej klamry. Te ikonki to właśnie dobrowskazy, które wskazują szczególnie ważne dla tradycji pentekostalnej fragmenty dotykające duchowych dóbr, które mogą być naszym udziałem jako naśladowców Jezusa. Te dobrowskazy to dotyczą następujących zagadnień:
- Chrzest lub napełnienie Duchem Świętym (zacznij od Wj 31:1-6)
- Dary Ducha Świętego (zacznij od Wj 35:30-35)
- Owoc Ducha Świętego (zacznij od Rdz 50:19-21)
- Uzdrowienie (zacznij od Rdz 20:17-18)
- Wiara przenosząca góry (zacznij od Rdz 15:3-6)
- Składanie świadectwa (zacznij od Wj 10:1-2)
- Zbawienie (zacznij od Rdz 12:1-3)
- Drugie przyjście (zacznij od Ps 98:8-9)
- Zwycięstwo nad szatanem i demonami (zacznij od Rdz 3:15)
- Zwycięstwo nad światem i złem (zacznij od Rdz 19:16-26)
- Uwielbienie (zacznij od Wj 15:1-21)
- Życie w posłuszeństwie i sprawiedliwości (zacznij od Rdz 5:22)
Dobrowskazy informują, którego zakresu tematycznego dotykają objęte klamrą wersety. Pod spodem lub u dołu klamry znajduje się odsyłacz do następnego fragmentu na wskazany dobrowskazem temat. Wszystkie dobrowskazy natomiast, zestawione razem, zostały ujęte w indeksie na stronie 2089.
Indeks dobrowskazów
Indeks ten zamieszczono na stronie 2089. Zestawia on objęte każdym z dwunastu dobrowskazów fragmenty od pierwszego w Piśmie Świętym do ostatniego, w kolejności, w której łączą się one ze sobą.
Tabele
Zamieszczone w publikacji tabele w zwięzły sposób zestawiają ważne informacje dotyczące ich przedmiotu. Dzięki nim szybko można dowiedzieć się, czego Pismo Święte naucza na temat posługi Jezusa, Królestwa Bożego, czasów ostatecznych, darów Ducha Świętego, itp. Wszystkie tabele zestawione są w spisie treści na stronie IX.
Mapy i ryciny
Na stronach naszej publikacji zamieszczono kilkanaście map, które pozwalają zlokalizować wydarzenia, o których mówi się w tekście. Ryciny z kolei rysują przed nami to, co trudno byłoby sobie wyobrazić na podstawie samych opisów – dotyczy to na przykład świątyni i jej sprzętów. Wszystkie mapy i ryciny zestawione są w spisie treści na stronie IX.
Indeks tematyczny
Indeks ten zestawia w porządku alfabetycznym hasła powiązane z ważnymi tematami, często budzącymi zainteresowanie lub pytania. W wielu przypadkach hasła główne zawierają dodatkowe hasła poboczne. Indeks tematyczny odsyła do kluczowych fragmentów Pisma Świętego, ale także, gdy to istotne, do wstępów do ksiąg oraz do artykułów.
Konkordancja
Nasza publikacja kończy się sporej objętości konkordancją, tj. zestawieniem wersetów, w których występują kluczowe, często interesujące nas słowa. Ułatwia ona szybką lokalizację wersetów. Jest to szczególnie pomocne na przykład wtedy, gdy pamiętamy jakieś słowo lub dwa z danego wersetu, ale zapomnieliśmy, gdzie dokładnie i w jakim kontekście zostało ono użyte. Możemy wówczas odszukać to słowo w konkordancji i z zestawienia wersetów, w których ono występuje, wybrać ten, w którym użyte jest w poszukiwanym przez nas kontekście. Jeśli, na przykład, zapomnieliśmy, skąd pochodzi wyrażenie: „Słowo Boże jest żywe i skuteczne, ostrzejsze niż jakikolwiek obosieczny miecz”, możemy zajrzeć do konkordancji pod hasło „słowo” lub „miecz”. Urywek wersetu stojący przy jego odsyłaczu łatwo pomoże nam znaleźć to, czego szukamy.